7 nejdůležitějších novinek roku 2019 v ochranných známkách

S novým rokem vstoupila v platnost novela zákona o ochranných známkách. Ta do úpravy ochranných známek vnesla podstatné změny. Vybrali jsme pro vás sedm největších novinek, které nás čekají.
1) Nové druhy ochranných známek
Nově už nemusí být přihlašované ochranné známky graficky znázornitelné. Stačí, když budou v rejstříku ochranných známek vyjádřeny dostatečně jasně a přesně. Díky tomu můžeme přihlašovat nové druhy ochranných známek (vyjmenované v příloze č. 1 zákona o ochranných známkách). Těmi jsou:
Poziční ochranná známka - je tvořena zvláštním způsobem, jakým je ochranná známka na výrobku umístěna nebo jakým je k němu připevněna.
Ochranná známka se vzorem – je tvořena sadou prvků, které se pravidelně opakují.
Zvuková ochranná známka – je tvořena zvukem nebo kombinací zvuků.
Pohybová ochranná známka – je tvořena nebo doplněna pohybem či změnou pozice prvků na ochranné známce.
Multimediální ochranná známka – je tvořena nebo doplněna kombinací obrazu a zvuku.
Holografická ochranná známka – je tvořena prvky s holografickými znaky.
Případně jiný druh ochranné známky (vyplyne z nových technologií).
K přihlášce musíte připojit vyjádření ochranné známky ve správném formátu. Jaký formát je přípustný pro jednotlivé druhy ochranných známek, najdete na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.
2) Zánik kombinovaných a slovních grafických ochranných známek
Některé druhy ochranných známek zanikly. Už nerozlišujeme kombinované, obrazové a slovní grafické ochranné známky. Všechny tyto známky nově spadají pod jediný druh: obrazové ochranné známky.
3) Nová úprava řízení o zápisu ochranné známky
Když jsme potřebovali zaslat nějaké podání na ÚPV, do konce loňského roku stačilo se podívat do prováděcí vyhlášky k zákonu o ochranných známkách a bylo jasné, co má který úkon obsahovat. Tato vyhláška byla zrušena, a tak náležitosti jednotlivých úkonů musíme hledat ve více předpisech najednou – v zákoně o ochranných známkách, ve správním řádu.
Aby přihláška ochranné známky mohla dostat datum podání, musí obsahovat minimálně tyto 3 povinné náležitosti:
údaje o totožnosti přihlašovatele
seznam výrobků a služeb
znění, vyobrazení nebo jiné vyjádření přihlašovaného označení
Když v přihlášce nějaký z těchto údajů chybí, vyzve úřad přihlašovatele k jejich doplnění. Teprve až jsou tyto údaje doplněny, přidělí přihlášce datum podání. Nejsou-li požadované údaje doplněny, úřad přihlášku odmítne. To samé se stane, když nejsou včas doplněny i další údaje jako druh ochranné známky, přihlašované označení v předepsaném formátu nebo údaje o zástupci.
4) Změnily se absolutní důvody zápisné nezpůsobilosti
Absolutní důvody zápisné nezpůsobilosti neboli překážky registrovatelnosti známky, které úřad zkoumá ex offo, se změnily.
Shoda přihlášky ochranné známky se starší registrací už není absolutním důvodem, ale byla přesunuta do relativních důvodů zápisné nezpůsobilosti (uplatňovaných námitkami). To v praxi znamená, že úřad shodné přihlášky zveřejní k dalšímu řízení a na vlastnících starších známek bude, aby se jich v námitkovém řízení zbavili. Když si to nepohlídají, pozdější přihlášky shodné s již zapsanými registracemi budou zapsány.
Tato změna sice dost možná zvedne ze židle spoustu vlastníků ochranných známek, ale když si uvědomíme, že takto zamítaných přihlášek bylo minimum, zas až takový problém by to být nemusel. 99,9% procenta námitek, které bude úřad řešit, se bude týkat přihlášek podobných se staršími známkami. A ty úřad ani do konce roku 2018 ex offo nepřezkoumával – vždy jen na návrh (na základě námitek).
Další změna, která by vás mohla zajímat, je to, že nově do zápisu ochranné známky nebudete moci argumentovat zlou vírou přihlašovatele. Ta už není ani absolutním, ani relativním důvodem zápisné nezpůsobilosti a nově je možné ji uplatnit až v řízení o neplatnosti známky, tedy po zápisu.