Ochranná známka je vnímána také jako hodnota, kterou je možné zneužít pro získání vlastního prospěchu. Mezi nejagresivnější formy takového parazitování patří zavádějící faktury a phishing. Jestliže se zavádějící faktury týkají pouze vlastníků a přihlašovatelů ochranných známek, phishing postihuje i uživatele nezapsaných označení. O co se jedná?
PODVODNÉ (ZAVÁDĚJÍCÍ) FAKTURY
Přestože před podvodnými (zavádějícími) fakturami opakovaně varují všechny úřady registrující ochranné známky, stále se najde celá řada podvedených, kteří je zaplatili. Vy neplaťte.
Jedná se o faktury, které záměrně v adresátovi vyvolávají dojem, že jsou vystaveny úřady průmyslového vlastnictví, u kterých má daný subjekt zaregistrovanou ochrannou známku nebo podanou její přihlášku. Ve skutečnosti se však subjekty se schválně zvolenými názvy podobajícími se předmětným úřadům rozesílající tento druh faktur snaží na přihlašovatelích a vlastnících ochranných známek za prakticky neexistující protiplnění vylákat poměrně výrazné sumy, které jsou zpětně nedobytné. Na fakturách totiž vždy obvykle na zadní straně najdete text malým písmem, dle kterého se jedná o nabídku na uzavření smlouvy, kterou akceptujete uhrazením fakturované částky. Z takto uzavřené smlouvy obvykle není úniku.
Proti takovýmto fakturám existuje jediná obrana – nevšímat si jich. Nevíte-li si rady, kontaktujte svého právního zástupce a ten Vám jistě potvrdí, že veškeré správní poplatky vztahující se k Vaší ochranné známce nebo její přihlášce již byly uhrazeny (hradí se obvykle na začátku registračního řízení) a že se tudíž musí jednat o podvodné jednání.
PHISHING
Phishing je druh spamu, který má obvykle za cíl vylákat z adresátů nějaké citlivé údaje. Phishing zaměřený na vlastníky / přihlašovatele ochranných známek nebo uživatele nezapsaných označení má pravděpodobně vylákat objednávku nějaké víceméně domnělé služby pod pohrůžkou ztráty práva nebo ztráty možnosti registrace daného práva ve vybraném území v budoucnu.
Email je obvykle naformulován tak, že vás nějaká např. čínská digitální agentura žádá před provedením celosvětové registrace ochranné známky ve prospěch svého klienta, jejíž znění čistě náhodou odpovídá Vaší ochranné známce / nezapsanému označení, žádá o potvrzení, že s tím jako vlastník staršího práva nemáte problém. V dalším e-mailu vás ona agentura s politováním upozorní, že až k registraci ochranné známky (většinou s celosvětovou působností) pro svého klienta přistoupí, bohužel už si stejnou známku v daném teritoriu nebudete moci zaregistrovat sami, čímž pochopitelně v neznalém adresátovi způsobí vlnu paniky, kterou využije nabídkou prioritní registrace daného práva ve váš prospěch. Zajímavá nabídka, nemyslíte? Až na to, že mezinárodní ochranná známka se registruje jinde a jinak.
Jediný lék na zavádějící faktury i phishing je jasný – ignorovat je. Ušetří vám to spoustu nervů, času a peněz.
#Podvodnéfaktury #Phishing