Obnovit či neobnovit ochrannou známku?

Vlastníte neužívanou ochrannou známku, které co nevidět skončí platnost, a vy nevíte, co s ní? V článku jsem pro vás shrnula možnosti, které se nabízejí.

Jaké máte možnosti?

V posledním roce platnosti ochranné známky můžete požádat o její obnovu. Tím známku udržíte v platnosti dalších deset let. Pokud o obnovu známky včas nepožádáte nebo nezaplatíte správní poplatky, propadne a vy o ni přijdete. Poslední varianta se nabízí spíš adrenalinovým nadšencům. Je jí dodatečná obnova známky v půlroční poshověcí lhůtě. Je však třeba počítat s dvojnásobnými poplatky.

Obnovit nebo neobnovit?

Když nevíte, co se svojí známkou, položte si otázku, jestli by vám vadilo, kdyby stejnou ochrannou známku získal někdo jiný (třeba konkurence). Vadilo? Prodlužte. Nevadilo? Nechte ji propadnout.

Proč obnovit

Proč obvykle radím spíše obnovit? Historická ochranná známka:
  • má svoji hodnotu, a sice čím je starší, tím se hodnota zvyšuje
  • díky často i desítkám let starému právu priority pomůže chránit vaše pozdější známky (vytváří pomyslný obranný val)
  • může výrazně vylepšit vaše postavení ve sporech obnovíte-li ji, nebude si ji moct zaregistrovat nikdo jiný.

Kolik stojí obnova

Obnova českých ochranných známek stojí 2.500 Kč. To není suma, která by výrazně zasáhla do rozpočtu. U evropských ochranných známek poplatky začínají na EUR 850 a u mezinárodních známek na CHF 653. Při výši těchto částek je jasné, že bude vaše rozhodování složitější. Přesto radím, abyste ty nejhodnotnější známky jen kvůli vysokým poplatkům nepouštěli.

Co když neobnovíte

V tom případě se z vaší původně chráněné značky může stát volné označení. Pokud odpovídající značka není užívána na trhu, může si s volným označením každý nakládat po svém. A věřte, že této možnosti hojně využívají internetoví spekulanti.

Co když chcete své rozhodnutí neobnovit vzít zpět

Když se vám to později rozleží v hlavě a dodatečná obnova už nebude možná, budete muset známku přihlásit znovu. Musíte ale počítat se dvěma komplikacemi:
  • ztracenou prioritu už vám nikdo nevrátí
  • bude vás to stát víc peněz (jen poplatkově začnete na dvojnásobku).

Máte obnoveno a co dál?

Pamatujte, že jen obnova nestačí. O známku je potřeba se také starat. Ta minimální péče znamená, že zajistíte její užívání. Pokud byste tak neučinili, riskujete budoucí ztrátu práv. A to úplně zbytečně.

#Teorie #Obnova

closearrow-circle-o-downcalendartwitterfacebookbarsenvelopelinkedinxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting