Výhradní distribuce vs. domény

Jste výhradní distributor zboží do Česka, ale vlastník ochranné známky vám zakazuje registrovat si internetovou doménu s touto značkou? Požádejte ho o licenci! Jedině tak se vyhnete zbytečným doménovým sporům.

Vlastníci ochranných známek poučení z předchozích nezdarů, čím dál častěji brání svým zahraničním odběratelům (a často také výhradním dovozcům zboží pro jednotlivé země) registrovat si domény s jejich ochrannou známkou. Nemyslí pak už ale na to, co se stane, když je tito odběratelé opravdu poslechnou.

Pokud si totiž korektní odběratel v souladu s rámcovou kupní smlouvu skutečně nezaregistruje odpovídající domény ve svůj prospěch (a zároveň to neudělá ani vlastník ochranné známky sám), obvykle toho využije někdo třetí, kdo stojí mimo oficiální distribuční síť dané značky. A jakmile si někdo takový doménu registruje, problém je rázem na světě.

Tím totiž začíná mašinerie vyjednávání a doménových sporů s cílem přivést věc do původního stavu. Spory pak obvykle probíhají za aktivní asistence vás jako oficiálních distributorů značky v ČR, což stojí dost času a peněz, takže na nevědomost svých obchodních partnerů doplácíte hned dvakrát.

Jestliže vás vlastník nějaké vámi distribuované značky takto svazuje (byť je to z pohledu práva naprosto korektní požadavek), chtějte naopak vy po něm, aby vás ochránil tím, že si ty nejcennější domény zaregistruje pro sebe a vám je následně licencuje. Vyhnete se starostem a předejdete zbytečným sporům.

Stejný závěr aplikujte i na ochranné známky. Jestliže pro své podnikání uvažujete o značce, která obsahuje ochrannou známku vašeho dodavatele, sami si ji jako ochrannou známku rozhodně neregistrujte, ale požádejte o její registraci a následné licencování svého obchodního partnera.

#Domény #Sporyoochrannéznámky

closearrow-circle-o-downcalendartwitterfacebookbarsenvelopelinkedinxingpaper-planepinterest-pwhatsappcommenting